Субота, 15.12.2018, 08:55

Головна сторінка Реєстрація Вхід
Приветствую Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Події Обухівщини [97]
Події нашого села [4]
Шкільне життя [113]
Події в Україні [87]
Методична скарбничка [10]
Наука та освіта [315]
Подорожі [3]
Психологія [50]
Творча скарбничка [2]
Технології [3]
Цікаве [31]
Корисне [105]
Свята [56]
Обговорення проекту змін до конституції України [1]
Профорієнтація [4]
ЗНО, ДПА [82]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Рейтинг@Mail.ru
Архів записів
Календар
«  Лютий 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
Головна » 2018 » Лютий » 1 » ОЗНАКИ ПСИХОЛОГІЧНО ЗРІЛОЇ ОСОБИСТОСТІ
17:44
ОЗНАКИ ПСИХОЛОГІЧНО ЗРІЛОЇ ОСОБИСТОСТІ

Необхідно розуміти, що мова йде про досить «рухому» модель зрілої особистості, допускається різний набір характерологічних ознак, однак, пропонуються до розгляду певні фактори, здатні скласти центральний каркас такої особистісної моделі:

1. Автентичність (самобутність)

Відомий американський психотерапевт Дж. Бьюдженталь (J. Bugental, 1965) називає автентичність найважливішою екзистенціальною цінністю людини. Він виділяє три основних ознаки аутентичного існування:

  1. Повне усвідомлення справжнього моменту життя.
  2. Самостійний вибір способу життя в даний момент.
  3. Прийняття особистої відповідальності за даний вибір.

Автентичність в якійсь мірі узагальнює багато властивостей особистості. Перш за все це вираження щирості стосовно до іншого. Автентична людина хоче бути і є самою собою як у своїх безпосередніх реакціях, так і в цілісному поводженні. Вона дозволяє собі не знати усі відповіді на життєві питання, якщо їх дійсно не знає. Вона не поводиться як закохана, якщо в даний момент відчуває ворожість. Труднощі більшості людей в тому й полягають, що вони дуже багато життєвої енергії витрачають на програвання ролей, на створення зовнішнього фасаду, замість того щоб використовувати її на рішення своїх реальних проблем. Якщо людина більшу частину часу буде ховатися за маскою будь-якої обраної ним ролі, то не дивно, що у відповідь вона буде отримувати аналогічне нещире ставлення інших. Автентичність найбільш повно служить прикладом гнучкого поводження.

2. Відкритість власному досвіду (прийняття своїх почуттів)

Тут відкритість розуміється не в змісті відвертості перед іншими людьми, а як щирість у сприйнятті власних почуттів. Соціальний досвід учить заперечувати, відкидати свої почуття, особливо негативні. Тиск оточуючих змушує витісняти або придушувати печаль, дратівливість, злість. «Не плач», «не треба нервувати» та ін. Психологічно зріла людина не буде відганяти геть будь-які почуття, в тому числі негативні. Вона їх буде, як то кажуть, проживати. Тільки в такому випадку можна успішно контролювати свою поведінку, оскільки витиснуті почуття є ірраціональними, тобто стають джерелом неконтрольованого поводження. Коли ми усвідомлюємо свої емоційні реакції, то можемо самі вибирати той чи інший спосіб поведінки в кожній ситуації, а не дозволяти неусвідомленим почуттям порушувати регуляцію нашого поводження. Тому людину можна вважати тільки тоді психологічно зрілою, коли вона виявляє терпимість до всієї гамми своїх і чужих емоційних реакцій.

3. Розвиток самопізнання

Обмежене самопізнання передбачає обмеження волі, а глибоке самопізнання збільшує можливість вибору в своєму житті. Чим більше людина знає про себе, тим краще вона зрозуміє інших людей, і навпаки – чим більше людина розуміє інших, тим вона глибше зрозуміє себе. Невміння почути, що діється всередині нас, збільшує схильність стресу й обмежує нашу ефективність в житті. Дуже важливо реалістично і усвідомлено ставитися до себе.

4. Сила особистості та ідентичність

Зріла людинна повинна знати, хто вона така, ким може стати, чого хоче від життя, що для неї є важливим, власне кажучи, і що неважливим. Вона звертається до життя з питаннями, відповідає на питання, поставлені їй життям, і постійно піддає перевірці свої цінності. Як у професійній роботі, так і в особистому житті людині не слід бути простим відображенням надій інших людей, вона повинна діяти, керуючись власною внутрішньою позицією. Це дозволить їй почувати себе сильною у міжособистісних відносинах.

5. Толерантність до невизначеності (вміння витримувати невизначеність)

Багато людей незатишно почувають себе в ситуаціях, в яких бракує структури, ясності, визначеності. Але оскільки однією з передумов становлення особистості є «прощання» людини зі звичним, відомим із власного досвіду і вступ на «незнайому територію», будь-якій людині абсолютно необхідна впевненість в собі в ситуаціях невизначеності. Адже ми, за великим рахунком, ніколи не знаємо, що день прийдешній нам готує, з якою саме проблемою ми зіткнемося і які доведеться нам приймати рішення. Впевненість у своїй інтуїції й адекватності почуттів, переконаність у конструктивності прийнятих рішень і здатність виправдано ризикувати – всі ці якості допомагають людині переносити напругу, створену невизначеністю виникнення всієї низки життєвих ситуацій.

6. Прийняття особистої відповідальності

Оскільки більшість життєвих ситуацій в житті виникають під контролем людини, то вона повинна нести відповідальність за свої дії в цих ситуаціях. Розуміння своєї відповідальності дозволяє вільно і свідомо здійснювати вибір у будь-який момент комунікації – погоджуватися з доводами співрозмовника або вступати в продуктивне протистояння. Особиста відповідальність допомагає більш конструктивно сприймати критику. У таких випадках критика не запускає в дію механізмів психологічного захисту, а служить корисним зворотнім зв'язком, що поліпшує ефективність діяльності і навіть організацію життя людини.

7. Глибина відносин з іншими

Особистісно зріла людина, зрозуміло, оцінює інших людей – їхні почуття, погляди, своєрідні риси характеру, але робить це без осуду і наклеювання будь-яких ярликів. Такий характер відносин з іншими вельми важливий, проте, слід враховувати всі ті страхи, які переживає більшість людей, намагаючись зав'язати близькі, теплі відносини зі знайомими. Деяким здається, що вираження позитивних почуттів зобов'язує і тим самим обмежує свободу і робить їх уразливими. Когось лякає неприйняття партнером позитивних почуттів, тому для нього найбільш безпечною позицією представляється відмова від близьких відносин, влаштовує спілкування з партнером на дальній дистанції. А ось психологічно зрілій людині чужі такі страхи, вона здатна досить вільно висловлювати свої почуття, як позитивні, так і негативні, при спілкуванні з іншими людьми.

8. Постановка реалістичних цілей в спілкуванні (відмова від перфекціонізму)

Зазвичай успіх спонукає ставити перед собою великі цілі, а невдача, навпаки – опустити нижче планку особистих домагань. Іноді цей механізм самозахисту порушується, і тоді занадто велика мета буде заздалегідь приречена на невдачу чи прагнення до незначної мети не надасть вам ніякого задоволення. Отже, будь-якій людині бажано розуміти обмеженість своїх можливостей. Ми всі не всемогутні. Насправді жодна людина не в змозі побудувати правильні взаємини з абсолютно кожною людиною. Вважати, що він може вміло спілкуватися з ким би то не було, а в разі якщо відносини «не йдуть», то в цьому винен інший, щонайменше наївно. Такий наївний оптимізм може стати причиною психологічного «холодного душу» в майбутньому.

Насправді людині цілком можливо відмовитися від нереального прагнення стати бездоганною і подолати всі прийдешні труднощі в уже наявних і в майбутніх комунікаціях. Той, хто не в змозі визнати обмеженість своїх можливостей, живе ілюзіями, що здатний пізнати і зрозуміти іншу людину. Людина буде звинувачувати себе за допущені нею помилки замість отримання корисних уроків. Якщо ми допускаємо власну обмеженість, то уникаємо непотрібної напруги і почуття провини перед іншими. У цьому випадку відносини з іншими стають більш глибокими і одночасно реалістичними. Точна оцінка власних можливостей дозволяє нам ставити перед собою досяжні цілі.

9. Почуття емпатії до інших

Емпатія – це співчуття і розуміння почуттів партнера по спілкуванню, а також обов'язкове врахування їх в процесі спілкування. З точки зору психології, здатність до емпатії не вважається чимось особливим для людини. І діапазон її прояву варіюється досить широко: від легкого емоційного відгуку, до повного занурення в світ почуттів партнера по спілкуванню. Вважається, що емпатія відбувається за рахунок емоційного реагування на зовнішні, часто майже непомітні, прояви емоційного стану іншої людини – вчинків, мови, мімічних реакцій, жестів і так далі. Психологи вважають, що людина, яка виявляє емпатію, усвідомлює, що почуття, які вона відчуває, є відображенням почуттів партнера по спілкуванню. Психологічна зрілість передбачає обов'язкове володіння даними навиком прояву емпатії.

Категорія: Психологія | Переглядів: 80 | Додав: друг | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук

2

Новини
Події Обухівщини
Події нашого села
Шкільне життя
Події в Україні
Методична скарбничка
Наука та освіта
Подорожі
Психологія
Творча скарбничка
Технології
Цікаве
Корисне
Свята
Наш сайт
"Підгірцівська ЗОШ І-ІІІ ступенів"

Підгірцівська ЗОШ І-ІІІ ступенів


Корисні лінки
Департамент освіти Київської ОДА
Київський обласний ІПОПК
Освітній портал 'Педпреса'
Український центр оцінювання якості освіти України

Відділ освіти Обухівської РДА

Методкабінет відділу освіти

Освіта в Україні і за кордоном

Освітній портал

ЄвроОсвіта

Освіта в Польщі

Овруцька гімназія ім. А.С.Малишка

Інститут інноваційних технологій і змісту освіти

Підгірцівська ЗОШ І-ІІІ ст.

Від.освіти Володарської РДА

Полтавська школа №19

Шульгинська ЗОШ І-ІІІ ст.

Урок. Сайт учителів почат. класів

Астро-физический портал

Безкоштовний каталог сайтів

Навчальні тести

Цікава математика

Освіта в Україні.Парта

ДНЗ "Зірочка",м.Обухів

ЦТДЮ Київщини

Вірші, пісні Н.Красоткіної

НВК 'СЗОШ-ЗОШ І-ІІІ ст №1 ім.А.С.Малишка'


Айверсайт новостей